Kes on tervisedendaja ja mis on tervisedendus?
Praegune kiirelt arenev maailm avaldab suurt mõju meie tervisele ja heaolule – igapäevase elu digitaliseerimine, keskkonnaga kaasnevad muutused, liigse töödeldud toidu tarbimine, poliitilised muutused ja süvenev ebavõrdsus. Tervisedendaja on spetsialist, kes planeerib ja rakendab vajalikud tegevused, et kiirelt kaasnevate elumuutustega ennetada, hoida ja parandada meie rahva tervist ning kasvatada ja toetada terviseteadlikkust.
Terviseteadlikkuse toetamine eeldab nii baasoskuste õpetamist kui ka kiiret reageerimist info ja võimaluste pakkumise näol. Terviseteadliku käitumise toetamine on pidev ja sihikindel töö.
Tervisedendus on protsess tegevustest, mis võimaldavad inimestel suurendada kontrolli oma tervise üle ning tugevdada seeläbi oma tervist. Tegevused hõlmavad nii inimeste oskuste ja teadmiste suurendamisele suunatud tegevusi, kui ka sotsiaalsete, keskkonna- ja majandustingimuste muutmisele suunatud tegevusi. Tervisedenduse oluline osa on kaasata erinevaid sektoreid, valdkondade esindajaid ja otsusetegijaid ning kindlasti ka siht- ja sidusgruppide liikmeid.
Eesti rahvatervise seadus defineerib tervise edendamist kui inimese tervist väärtustava ja soodustava käitumise ja elulaadi kujundamist ning tervist toetava elukeskkonna sihipärast arendamist.
“Tark hakkab pigem haigusi ennetama kui valima vahendeid nende vastu” – Thomas More